Powołania

Wystawa misyjna

Kultura materialna ludów Afryki Zachodniej 

 

„Niesiemy nadzieję i pokój”
30 lat pracy Misjonarzy Klaretynów
w Afryce Zachodniej

 

Prezentowana wystawa „Kultura materialna ludów Afryki Zachodniej” to sztuka afrykańska artystów ludowych Afryki Zachodniej: Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso, Mali, Ghany. Wystawa jest też pretekstem do zaprezentowania pracy Misjonarzy Klaretynów obecnych w Afryce od ponad 30 lat.

Większość eksponatów jest wykonana przez afrykańskich artystów. Z dochodu z ich sprzedaży utrzymuje się wiele rodzin. Część eksponatów (bębny jembe, dundun, grzechotki, stroje, rekwizyty) były używane podczas ewangelizacji prowadzonych w Polsce przez grupę CLARET-GOSPEL. W tej licznej kolekcji zauważyć można eksponaty - dzieła sztuki, jak również przedmioty przeznaczone do codziennego użytku. Na szczególną uwagę zasługuje bogata kolekcja masek i rzeźb afrykańskich, które w procesie ich tworzenia wymagają znajomości wielu zjawisk społecznych mieszkańców Czarnego Lądu oraz szczególnych umiejętności artystycznych.

Wystawie eksponatów towarzyszy także wystawa fotografii, które są kroniką pracy ewangelizacyjnej Misjonarzy Klaretynów. Głoszenie ewangelii, obdarowywanie nadzieją i życie razem z tymi bardzo ubogimi ludźmi jest dla Misjonarzy celem najważniejszym. A to z uwagi na trudną sytuację gospodarczą afrykańskich państw stanowi duże wyzwanie. Z całego serca chcę podziękować wszystkim wspierającym dzieła misyjne.

Zapraszam także do współpracy z Misjonarzami Klaretynami oraz z naszą Fundacją ZOSTAW ŚLAD – NIE MUSISZ ALE MOŻESZ.

 

Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej
ul. Piekarska 17
Wystawa od 19 kwietnia do 17 czerwca 2022

 

O. Roman Woźnica CMF
Misjonarz Klaretyn - 20 lat pracy na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Prezes Fundacji ZOSTAW ŚLAD

 

 

 

 

Skomentuj
©2022 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line