Powołania

Początek nowej misji na Madagaskarze

Galeria

Farafangana, Madagaskar

18.05.2022

Po dwóch latach oczekiwania z powodu pandemii i po wielu przygotowaniach, marzenie o rozpoczęciu misji na Madagaskarze jest już w trakcie realizacji. Jest to realizacja Projektu Claret 150, podjętego przez Siostry Maryi Niepokalanej Misjonarki Klaretyńskiej (RMI) i Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi - Klaretynów (CMF) jako misja Rodziny Klaretyńskiej.

W środę, 18 maja 2022 r., o. Zbigniew Łaś CMF udaje się do Antananarywy, a na lotnisku będzie go odbierał bp Gaetano di Pierro z diecezji Farafangana. Trzy inne osoby: siostry Klaretynki Rani Michael i Anne Thashni oraz o. Justin Kuzhippalayil, CMF, dotrą do Antananarywy 21 maja 2022 roku. Dwaj misjonarze z Indonezji, o. Eusebius Toda CMF i s. Helmy Alphonsa RMI, są w trakcie załatwiania wiz, które, miejmy nadzieję, będą gotowe w czerwcu.

Sześciu misjonarzy przydzielonych w 2020 r. do wspólnej misji Rodziny Klaretyńskiej musiało czekać, ponieważ ich plany podróży musiały być kilkakrotnie zmieniane ze względu na wahania pandemii. Kiedy ambasady zostały ponownie otwarte, a loty zaczęły odbywać się bez nieoczekiwanych odwołań, wznowiono rozpatrywanie dokumentów. Program przygotowawczy zorganizowany dla misjonarzy, który początkowo miał się odbyć w Rzymie, został zastąpiony kursem online. Program ten miał na celu formację wspólnoty misyjnej z jej zróżnicowaniem międzykulturowym, międzypokoleniowym i międzyzgromadzeniowym.

Biskup Farafangany zgodził się powierzyć misję w Ankarana tej klaretyńskiej inicjatywie. Po nauce języka francuskiego i miejscowego misjonarze mają nadzieję, że będą mogli bardziej wejść w misję, która ich czeka. Członkowie obu Zarządów Generalnych odwiedzą misję w tym roku i dokonają niezbędnych ustaleń i uzgodnień przed rozpoczęciem misji.

Madagaskar jest 70. krajem, w którym obecni są Klaretyni. Pamiętajmy o naszych misjonarzach i misji na Madagaskarze w naszych modlitwach.

 

4 czerwca 2022

Misjonarze Klaretyni i Siostry Klaretynki zostali powitani na lotnisku przez biskupa Gaetano del Pierro. Po przylocie, 18 maja, spędzili kilka dni w stolicy Antananarivo, aby wypełnić pierwszą część dokumentacji pobytu.

Po dwóch dniach podróży w dwóch samochodach dotarli do Farafangana, siedziby diecezji. Biskup towarzyszył im z uczuciem i ojcowskim akcentem. Zostali zakwaterowani w centrum formacji katechistów. Biskup chciał, aby w pierwszych miesiącach mogli przebywać w centrum diecezji, gdzie będą mogli nawiązać pierwszy kontakt z rzeczywistością i uczyć się języka. Dom ma niezależne, indywidualne pomieszczenia oraz wspólne miejsce, gdzie cała czwórka modli się, spożywa wspólne posiłki, wymienia pierwsze wrażenia na temat otaczającej ich rzeczywistości i widzi kolejne kroki. W ostatnim czasie odwiedzili już dwukrotnie parafię w Ankarana, centrum przyszłej misji. Powiedzieli, że ludzie byli bardzo serdeczni i gościnni. Powiedzieli, że pierwszym zadaniem będzie nawiązanie kontaktu z mieszkańcami, mimo że nadal istnieje bariera językowa. Ponadto 6 czerwca rozpoczną zajęcia z języka malgaski.

Obecnie spotykają się z innymi zakonnicami i zakonnikami, którzy są na misji od wielu lat. Mówią, że krajobraz jest piękny, a przede wszystkim doceniają serdeczność ludzi, którzy ich przyjmują. Wszyscy są zaskoczeni wysokimi cenami i kosztami utrzymania.

 

CDN

 

©2022 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line